Піп Іван Чорногірський – подорож до “Білого Слона”

Гора Піп Іван Чорногірський – одна з найвищих вершин України. Розташована на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей на кінці головного хребта масиву Чорногора. Висота – 2 028 м. Свою назву отримала завдяки скалі на вершині гори, яка схожа на священника в рясі. Але зараз від цієї скали залишилася тільки купа каміння.

Свою популярність гора отримала не тільки завдяки своїй висоті. На самій вершині знаходится обсерватрія “Білий слон”, збудована ще на кінці 40-х років минулого століття. І хоча обсерваторія не функціонує вже більше 50-ти років, вона всеодно приваблює туристів, адже це “найвища” будівля в Україні.

Трішки Історії

Будівництво обсерваторії розпочалося у 1936 році. Тоді ця територія Україні не належала. Із сусідніх сіл сюди доставляли каміння та деревину, а дороге обладнання з усього світу. Все обладнання та сировину виносили на вершину гуцули – кіньми або на своїй спині. До обсерваторії провели водогін, вона мала свою систему опалення. Товщина стін сягала 125 см, щоб добре утримувати тепло, адже зимою температура падала до -41 0С, а шар снігу сягав кілька метрів. Обсерваторія запрацювала у липні 1938 року. Всього у ній було 43 кімнати. Тут була пекарня, де пекли хліб, парники, де вирощували овочі.

Піп Іван після будівництва

Головним елементом обсерваторії був астрограф, об’єктив котрого мав 33 см у діаметрі. Завдяки цьому астрографу вчені досліджували малі та великі планети, зірки, комети. Рухався телескоп завдяки автоматично регульованим двигунам. Діаметер купола мав близько 6 м. На той час обсерваторія по значимості була друга в Європі та 6 у світі.

Обсерваторія переходила від поляків у руки СРСР, потім була спостережним пунктом угорських військ і врешті в 1944 році припинила свою діяльність. А мідний купол знаходиться у когось із місцевих гуцулів. Кажуть, що в ньому і до сьогодні варять гуцульський сир. В 2014 році розпочалася часткова реконструкція будівлі. Станом на 2019 рік уже здійснено ремонт даху основного корпусу, замінена частина вікон, здійснено ремонт підлоги та деяких приміщень, встановлено системи громовідводу, розчищено більшу частину приміщень, обладнано пошуково-рятувальний пункт.

Як добратися

Найпоширеніші серед туристів три маршрути, кожен з яких займає всередньому 10 – 13 км. Похід краще розділити на два дня, але якщо вирушити зранку, то вже в обід Ви будете на вершині.

Перші два маршрути – із села Дземброня через гору Смотрич, або через Вухатий камінь та водоспади. До Дземброні можна добратися із Верховини автобусом.

Третій – через озеро Марічейка від КПП Шибене. До цього КПП можна доїхати тим же автобусом з Верховини, що і до Дземброні. Правда автобус прибуває в село Шибене близько 14 год, тож більшість туристів влаштовують перевал на ніч біля озера Марічейка.

Піп Іван реставрація

 Піп Іван здалеку

Вид з вершини гори Піп Іван

Вид, який відкривається з вершини гори Піп Іван.

Залишити відповідь


Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.