Солотвино, Мертве море України

Солотвино – селище міського типу Тячівського району Закарпатської області. Розташувалося у Мармароській котловині на правому березі річки Тиси, по інший берег якої – Румунія.
Відоме своїми “соленими озерами”.
Перші письмові згадки про Солотвино датуються кінцем XIV ст. Тоді на місці сучасного Солотвино розташовувалися два селища – Слатіна та Слатінські Доли. І належали вони Угорщині. Хоча археологічні розкопки свідчать про те, що вже у II ст до н.е Римська імперія добувала тут сіль. Тоді це була Дакія.
За часів Угорщини у копальнях працювали кріпаки та засуджені на каторгу селяни із навколишніх сіл. Спочатку копали ступінчаті ями глибиною до 20 м і на такій глибині добували сіль. А вже трохи пізніше копали ями глибиною 120-150м. Робітників опускали в них по в’язаних драбинах, а сіль піднімали у сітках зв’язаних із мотузок або ж із буйволиних шкур.
У 1498 році відбувся страйк солекопів, який, можливо, був першим в Європейській історії. Король Владислав ІІ Ягелон був змушений призначити фіксовану плату за роботу солекопам, а також пенсію родинам загиблих. Крім того солекопи отримали право обирати свого старосту й радників, а також їм додатково оплачувалася праця у святкові дні.
Промисловиий видобуток солі розпочався у другій половині XVIII століття, тоді тут діяло 8 копалень. Зараз працюють тільки три. В одній знаходиться лабораторія Інституту ядерних досліджень, а у двох інших – лікарня. У таких лікарнях повітря набагато чистіше, ніх на поверхні,  а ще насичене кристалами солі, тому має особливі лікувальні властивості. Сюди приїжджаються лікувати астму, псоріаз, екзему, артрити.
Крім того жителі Солотвино користуються газом, який добувають із Солотвинського газового родовища.
На даний момент ситуація на даній території доволі аварійна. За останні кілька років сталося кілька провалів, які завдали великих фінансових збитків.
На захід від села розташувалися знамениті солені озера. Найбільше з них – Кунігунда. Утворилося ще у 1902 році, внаслідок просідання щойно відкритої копальні на 20м. Берег озера вкритий шаром лікувальної грязі, а температура не опускається нижче 17 oС навіть взимку. Глибина в деяких місцях сягає 8 м. За ступенем мінералізації дане озеро є аналогом Мертвоо моря. За останні кілька років у Солотвино відкрили багато баз відпочинку, на території яких є басейни з мінералізованою водою.
Також у Солтвино варто відвідати древнє городище та солекопальню часів Римської імперії. Саме тут були знайдені античні гроші та предмети римського побуту.
Як добратися
Тільки з деяких обласних центрів рейсують автобуси до Солотвино. Тож можна їхати спочатку до Ужгорода чи Тячева, а вже звідти без проблем доїхати і до Солотвино. Також є автобуси і з Івано-Франківська.
Солене озеро в Солотвино

фото з zak.depo.ua

Підземний санаторій в Солотвино

фото з mors.in.ua

Залишити відповідь


Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.